Emeklilik Sebebiyle Tazminat Hakkı

Emeklilik Sebebiyle Tazminat Hakkı ,EYT düzenlemesi 3 Mart 2023 itibariyle Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. EYT düzenlemesinden sonra emeklilerin kafasında kıdem tazminatına hak kazanabilir miyim, aynı işyerinde çalışmaya devam edersem tazminat alabilir miyim gibi sorular oluşmaktadır. Bu yazımızda bu sorulara açıklık getirmeye çalışacağız.

EYT Kimleri Kapsıyor? Şartları Nedir?

  • 8 Eylül 1999’dan önce sigorta girişi olanlar

SSK (4A)

  • Kadınlar için 5.000 prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi
  • Erkekler için 5.000 prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi

Bağ- Kur (4B)

  • Kadınlar için 7.200 prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi
  • Erkekler için 9.000 prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi

Emekli Sandığı (4C)

  • Kadınlar için 7.200 prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi
  • Erkekler için 9.000 prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi

Emekli Olan Kimseler Kıdem Tazminatına Hak Kazanabilir Mi?

Emeklilik Sebebiyle Tazminat Hakkı ,Emekli olup işten ayrılan kimseler kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. Kıdem tazminatı son çalıştığı işyerindeki çalışma süresine göre brüt maaş üzerinden hesaplanır. Kişinin SGK’dan emekli olup kıdem tazminatına hak kazandığına ilişkin yazıyı alıp işverene sunması üzerine işveren kıdem tazminatını ödemek durumundadır.

Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan Kimse Aynı İşyerinde Çalışırsa Tekrar Kıdem Tazminatına Hak Kazanır Mı?

Emekli olan kimse aynı işyerinde çalışmaya devam ettiği takdirde işveren ile arasında yeni bir iş sözleşmesi söz konusu olacaktır. Yeniden çalışmaya başladıktan sonra kıdem tazminatına hak kazandıracak şekilde iş sözleşmesinin feshi durumunda işçi tekrar kıdem tazminatına hak kazanır. Kıdem tazminatı emekli olduktan sonra gerçekleşen çalışma süresine göre hesaplanır.

Emekli olan kimse 2. defa emekliliği ileri sürerek kıdem tazminatı talep edebilir. SGK en fazla 2 defa emeklilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanıldığına ilişkin belge vermektedir.

Emekli Olan Kimse Farklı Bir İş Yerinde Çalışmaya Başlarsa İş Sözleşmesinin Feshi Halinde Kıdem Tazminatına Hak Kazanır Mı?

Farklı bir işyerinde yeniden çalışmaya başladıktan sonra kıdem tazminatına hak kazandıracak şekilde iş sözleşmesinin feshi durumunda işçi tekrar kıdem tazminatına hak kazanır. Kıdem tazminatı yeni işyerinde gerçekleşen çalışma süresine göre hesaplanır.

İşveren Kıdem Tazminatını Ödemediği Takdirde Ne Yapılmalıdır?

İşveren, yukarıda bahsedilen şartlar mevcutsa işçiye, hak ettiği kıdem tazminatını vermekle yükümlüdür. İşveren söz konusu yükümlülüğü yerine getirmiyorsa öncelikle zorunlu arabuluculuk başvurusu yapılmalıdır, arabuluculuk sürecinde anlaşılamadığı takdirde iş mahkemelerinde dava açılmalıdır.

Kıdem tazminatı alacağı, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren 5 yıllık sürenin sonunda zamanaşımına uğramaktadır.

İşçilerin iş hukukuna ilişkin davalarda avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti alması herhangi bir hak kaybına uğramamaları açısından oldukça önemlidir.

Ankara iş hukuku avukatı olarak müvekkillerimize iş hukukuna ilişkin davalarda her türlü hukuki desteği sağlamaktayız.

Emekli ikramiyesine hak kazanma şartlarına daha sonraki yazılarımızda değineceğiz…

Tags Widget

2023 Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Harcı 2023 Yılı Dask Poliçe Limitleri Ne Kadar? 2023 Yılı Dask Poliçe Limitleri Ne Kadar? Dask’ın Kapsamı Nelerdir ?DASK Kapsamında Bulunan Teminatlar Nelerdir? 4857 sayılı iş kanunu aile ve boşanma avukatı Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Hakkı ankara avukat ankara boşanma avukatı ankara boşanma davası avukatı ankara iş hukuku avukatı ankara işçi avukatı ankra boşanma hukuku Anlaşmalı Boşanma Davalarında Görevli ve Yetkili Mahkeme Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır? Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır? Anlaşmalı Boşanma Protokolünde Değişiklik Av.Ayşenur Banu Pehlivan Hukuk ve Danışmanlık AYM Bireysel Başvuru Şartları Nelerdir? Bayram Mesaisi Nedir boşanma avukatı boşanma davası avukatı boşanma hukuku Emeklilik Sebebiyle Tazminat Hakkı en iyi boşanma avukatı ankara Evlilik Birliginin Temelden Sarsilması Nedeniyle (Şiddetli geçimsizlik) Nedeniyle Boşanma Davası Hizmet Birleştirme ve Emekli İkramiyesi Hizmet Süresi Emekliliğe Yeterli Olanların Hizmet Birleştirmesi Memnu Hakların İadesi Nasıl Olur Memnu Hakların İadesi Şartları Nelerdir? Mobbinge Uğrayan İşçinin Hakları Nelerdir? nafaka nedir Nafaka Türleri Nelerdir? nafaka çeşitleri nelerdir. nasıl hesaplanır? Pehlivan Hukuk Tazminat Davaları Tedbir Nafakası Tedbir Nafakası Nedir? Tedbir Nafakası Yoksulluk Nafakası İştirak Nafakası Yardım Nafakası Yasaklanmış Hakların Geri Verilmesi Ne Demek yoksulluk nafakası nasıl alınır Yoksulluk Nafakası Nedir? Çankaya Boşanma Avukatı İddet Müddettin (Bekleme Süresinin) Kaldırılması Davası İhbar süresi nedir İştirak Nafakası (Çocuk İçin Nafaka) Nedir?